Nezařazené

Sedací vak pro děti i pro dospělé

Nylon a kuličky EPS

Výplň – možná si v souvislosti s výplní sedacích vaků hruška Beanbag, a samozřejmě i dalších tvarů, vybavíte moudrost dávných věků, že rozhoduje především to, co je uvnitř, aneb jak se říká „pravda je uvnitř“. Pořekadlo je platné jak pro člověka a jeho povahu, kdy může povrch (tělo) vzezřením klamat, přitom rozhoduje lidská duše, a zároveň i pro sedací vaky všeho druhu. V současnosti je stále nepřekonaný výplňový materiál polystyren ve formě kuliček. Ty se označují jako expandovaný polystyren EPS a své ideální vlastnosti poskytují jen tehdy, mají-li zhruba shodný rozměr (průměr), a také hustotu (pevnost a soudržnost).

sedící dívka

Kuličky se při posazení člověka na povrch sedáku začnou po sobě odvalovat a tím se lépe přizpůsobí tvaru těla, než cokoli jiného, jako je např. písek, tvrdé luštěniny, rýžová zrnka, pohankové slupky atd. Vhodná není ani polystyrenová drť, jejíž úlomky nejsou stejně velké. U kuliček EPS pak v zásadě nezáleží, jak těžký člověk je, a jaký jeho tělo zaujímá objem. Samozřejmě, že čím je vak větší, a je kolem těla více místa, tím větší komfort také může poskytnout.

sedací vak

Potah – na materiálu potahu záleží v souvislosti se vzhledem vaku, s jeho údržbou, praktičností, a životností. Všechny tyto okolnosti byste měli zvážit, aby vám výrobek dlouho sloužil k vašemu prospěchu. Předně bychom měli poznamenat, že je důležité dbát na dvojité až trojité prošití vzhledem k pevnosti potahu při častém využívání. Dále je vhodné mít možnost kuličky vysypat a nahradit novými, a zároveň potah vyprat v pračce, případně v ruce.

Důvěřujte nylonu – přírodní materiály jsou sice prodyšné a měkké, ale hůře se udržují v čistotě a nemají takovou pevnost, jako nylonové vlákno. Polyester a ekokůže nemusí být špatnou volbou tam, kde nejsou vaky tak moc namáhány, ovšem nylon vás v tomto ohledu zřejmě nezklame. Je sice na omak drsnější, ale vydrží i horší zacházení, dětské hraní, odolá i zvířecím drápkům a častému přesouvání po zemi.