Peníze

Co když hypotéky podraží?

Každý z nás potřebuje někde bydlet. A protože je nejlepším řešením této záležitosti pořídit si vlastní objekt, ve kterém je člověk svým vlastním pánem a neutrácí zbytečně za nájem ani za další výdaje, jež mohou být i přemrštěné, je běžné, že si lidé byt nebo dům kupují. A protože na tak luxusní (i když třeba naprosto skromnou) záležitost obvykle nemáme tolik peněz, kolik ti prodávající požadují, je také docela častým úkazem, že si na takovou koupi bereme hypotéky. Tedy půjčky, jimiž se takové nákupy dají financovat a jež jsou dostatečně velké a dlouhodobé na to, aby se za ně drahé nemovitosti daly pořídit a současně bylo reálné i splacení závazků, jež z podobné půjčky plynou.

polské groše

Ale to, že si někdo vezme hypotéku, aby si své bydlení koupil, ještě neznamená, že taková půjčka bude stejně zvladatelná vždy. Někdy se časem objeví i levnější nabídka, někdy po skončení fixace podraží hypotéka stávající a zprvu levnější, a pak je logické, že by se člověk svého dluhu rád zbavil, respektive že by ho aspoň vyměnil za jinou, finančně zajímavější půjčku.

A skutečností je, že to jde. Ono je totiž možné i refinancování hypotéky https://nebankovnihypoteky.net/refinancovani-hypoteky-k-nam/, jehož podstatou je vlastně to, že se vezme levnější půjčka nová, kterou se ta méně výhodná půjčka dosavadní splatí. Čímž se člověk zbaví půjčky nevýhodné a získá nějakou výhodnější, u níž může dejme tomu splácet méně, platit nižší úroky a poplatky, případně si třeba půjčit více než prve.

polské zloté

A tak se zkrátka refinancuje, když to lidem přijde výhodné. A naštěstí tu tato možnost je. A pomáhá těm, kteří se zadlužili, aby měli kde bydlet, ale nechtějí splácet víc, než je únosné. A protože jde o vlastní peníze, měli by na refinancování sázet všichni, jimž se to vyplatí. Protože jenom blázen platí víc, než kolik musí. To dá rozum.