Cestování

Bude zima, bude mráz

Dříve u nás patřilo Lipno k hojně navštěvovaným turistickým destinacím. Mířili k němu našinci stejně jako převážně východoněmečtí turisté, a to proto, že se za oněch dob nedalo moc cestovat k moři, a když už, tak často jenom k mořím socialistických zemí, obklopeným nevalnými službami, a tak bylo toto ‚jihočeské moře‘ vlastně pro leckoho jednou z mála dostupných alternativ. Sice také s mnoha nedostatky, s minimem možností se ubytovat, a to hlavně v podobě sardinek v konzervě někde v primitivně vybaveném kempu, ale pořád lepší než nic. Bylo to finančně únosné, na mizerné zásobování obchodů jsme u nás byli zvyklí všude, a tak bylo Lipno vlastně imitací ráje pro chudé.

pohled na Lipno

Tak tomu bylo ale pochopitelně jenom v letní sezóně. Protože se tam dalo vlastně jenom koupat, opalovat, chodit třeba do lesa, ale jinak nic. A když se tedy ochladilo, nebyl sem od podzimu do jara důvod jezdit a vše tu pak vypadalo až do další sezóny skoro jako po vymření.

S nástupem kapitalismu se tu mnohé změnilo. Spousta lidí tu začala nabízet ubytování, zásobování se docela zlepšilo, i když stále nedosahuje možností typických pro velká města, dá se tu dělat ledacos i mimo letní hlavní sezónu. Nebo se tu spíš dalo něco dělat. Protože letos to prý bude zase jiné, zase tak trochu jako za minulého režimu. Proč?

pohled na Lipensko

Na Šumavě a na Lipensku se prostě zase začnou na zimu zavírat některé apartmány. A to proto, že nejen v uplynulých dvou koronavirových letech, ale ani letos nebyla pro pronajímatele letní sezóna nijak valná, ani podzim neskýtá naděje na významnou změnu k lepšímu, a leckdo tak nechce riskovat problémy se zdražujícími se energiemi v zimě. A čím budou energie dražší, tím víc ubytovacích kapacit se prostě raději zavře, protože by se je nevyplatilo provozovat.

Lidé zkrátka šetří a podnikatelé si tedy musí počínat obdobně. A kromě energií nemohou vyhazovat peníze ani za personál, pokud není jisté, že si tento na sebe vydělá. A když se v létě nevydělalo, aby bylo z čeho slabší měsíce dotovat…

A po Novém roce prý přijde nevyhnutelné zdražování. Aby tam podnikatelé při dnešních provozních nákladech nezkrachovali. A nemuselo se tam zase začít jako kdysi jezdit jen do mizerných nevybavených kempů pod stan.