Nákupy

Jsou tuky opravdu takovým zlem?

Mezi naši populaci se z nějakého důvodu roznesl mýtus, že všechny tuky jsou zlo a měli bychom se jim vyhýbat. Přitom to není vůbec pravda. Ale o tom, že si to spoustu lidí myslí svědčí i to, že na internetu a v různých časopisech pro ženy najdete mnoho tipů na diety, které se zakládají právě na nízkotučné stravě. Žádný výzkum přitom nikdy neprokázal, že by pouhé snížení tuků v stravě vedlo k redukci hmotnosti. Hubnutí je vždy založeny na kalorickém deficitu, a i v takovém případě mají tuky ve vašem jídelníčku své místo.

Bez tuků byste si jídlo jen těžko užívali. Respektive, byste takovou stravu ani moc dlouho nevydrželi. Tuk je nositelem chuti. Proto nám tak chutnají všechny ty tučné věci. Náš mozek se jimi cítí uspokojen, chuť je lahodnější, výraznější a prakticky neporovnatelná s tím, pokud jíte celé jídlo, kde není ani gram tuku.

olivový olej

U tuků záleží spíše na tom, abyste jeho konzumaci nepřeháněli. Míra je pro každého individuální, ale obecně můžeme říct, že dospělá žena by měla konzumovat mezi 55–75 gramy tuku denně. Výš už bychom raději nechodily.

A z jakých zdrojů brát kvalitní tuky?

V souvislosti s tuky vás určitě nejdříve napadnou oleje. Kvalitní řepkový olej je naprosto v pořádku na smažení nebo restování. Na studenou kuchyni je výborným zdrojem zdravých tuků olivový olej. Cena olivového oleje se liší podle toho, jaký druh si vyberete. Čím kvalitnější olej ale budete chtít, tím více si za něj připlatíte. Dalším zdrojem zdravých tuků je kokosový olej, který je skvělý do sladkých jídel. Dalšími kvalitními zdroji jsou ořechy. Ořechů máte na výběr nepřeberné množství. Mandle, kešu, arašídy, lískové ořechy…vybírejte si ale varianty které nejsou pražené a solené.

ořechy

Také plnotučné mléčné výrobky by měli mít místo ve vašem jídelníčku. Jednak jsou mnohem chutnější než light verze bez tuku a dostanete navíc do sebe i dávku bílkovin. Stejným případem jsou vejce. Kdysi dávno se konzumace vajec nedoporučovala v souvislosti s cholesterolem, ale vůbec se nemusíte bát, pokud budete konzumovat 2-3 vejce denně.