Firmy

Jak je to s hliníkovými rozvody v bytech

V současné době se v některých bytech či rodinných domech stále vyskytují rozvody elektrické energie z hliníkových vodičů. Pokud je i toto váš případ, a zdráháte se požádat o revizi elektro v Praze (i kdekoli jinde), měli byste vědět, že stará hliníková vedení, nejen že bývají za zenitem své životnosti, ale mohou vás ohrozit i na životě. Jedním ze závažných problémů mohou být povolené kontakty ve svorkách, vypínačích i zásuvkách, kde může dojít k elektrickému oblouku a ke vzniku požáru, a k požáru může dojít i tam, kde je na vodičích již zpuchřelá izolace.

elektrikář při práci

To ale není vše, co může nastat, každý zkušený elektrikář vám potvrdí, že je tu jedno skryté nebezpečí, o kterém mnozí laici nemají ani tušení, a sice přerušení vodiče PEN.

Přerušení vodiče PEN

Stará hliníková vedení v zásuvkových okruzích jsou tažena pouze dvěma vodiči, říká se tomu soustava TN-C. V této soustavě je v jednom kabelu vedena fáze (230V) a druhý kabel slouží zároveň jako střední neboli pracovní vodič a současně ochranný vodič. Tento pracovní a ochranný vodič je nazýván PEN. (V moderních měděných rozvodech jsou taženy v zásuvkách tři kabely, v jednom je fáze, druhý je střední neboli pracovní, označovaný jako N a třetí je ochranný, označený jako PE.)

nářadí elektrikáře

Vtip je v tom, že pokud se v hliníkovém vedení přeruší vodič PEN, dojde k tomu, že se fáze objeví v zásuvce na kolíku a zároveň na zdířce „nuláku“. Nebezpečné je to v té chvíli, kdy do zásuvky zapojíte spotřebič, a fáze pronikne do jeho kostry. A pak už záleží na tom, jaký spotřebič to je, pokud má nějaké kovové části, např. žehlička, kávovar, varná konvice, elektrický mlýnek atp., je vám asi jasné, co se stane.

Toto je jeden z důvodů, proč se stará hliníková vedení doporučuje vyměnit za nová, v mědi, a s novými normami. Přece jen je lidské zdraví to nejdůležitější, co by vás mělo vést k tomuto kroku.