Vztahy

Jak poznat, jestli vztah vydrží?

Během prvních týdnů vztahu je vše dokonalé a zalité sluncem. Potom ta nejdivočejší zamilovanost postupně opadá a vy začínáte přemýšlet nad tím, jestli je váš partner opravdu ten pravý a jak poznáte, že vám vztah vydrží a má cenu do něj investovat čas a energii.

Pojďte si jako první položit otázku: Dokážu si představit, že s tímhle člověkem, takovým, jaký je dnes, budu chtít žít pod jednou střechou? Budu s ním chtít být i za 10, 15, 20 let? Pokud je vaše odpověď ne, nebo máte silné pochybnosti, nebo byste potřebovala zásadní změnu v chování partnera, abyste mohla na předchozí dvě otázky odpovědět ano, potom to nevypadá na vztah, který bude mít dlouhé trvání. Pokud už se u vás na samotném začátku vyskytují pochybnosti a výhrady vůči partnerovi, pravděpodobně to nebude osudová volba a možná by stálo za to zbytečně neplýtval časem vás obou.

pár polibek ve slunci

Pokud si vy společnou budoucnost představit dokážete, máte napůl vyhráno. Teď už potřebujete jenom zjistit, jestli je váš partner naladěn na stejnou vlnu. 

Samozřejmě se ho můžete přímo zeptat, ale pravděpodobně nedostanete upřímnou odpověď. Buď vám bude tvrdit, jak úžasnou budoucnost si s vámi představuje, ale jen proto, abyste vztah okamžitě neukončila. Nebo raději rovnou vezme nohy na ramena, protože na něj bude příliš brzo na přemýšlení o dlouhodobém závazku.

Jak tedy zjistit upřímnou odpověď a partnera zbytečně nevyděsit? 

Místo pokládání otázek naplánujte společné zážitky, kdy zjistíte, jak spolu budete vycházet v náročnějších situacích. Odkryjete tak další stránky partnerovy osobnosti, které vám zatím neukázal.

Vyražte na společnou dovolenou!

A ne jen tak na ledajakou! All-inclusive pobyt sice prověří vaši schopnost trávit čas společně, ale to je asi tak všechno. Pro skutečně prověření vztahu potřebujete naplánovat něco náročnějšího, třeba pobyt na horské chatě, dlouhé výpravy do terénu, nechte se překvapit nepřízní počasí. Zkrátka naplánujte dovolenou, která tak trochu otestuje vaše osobní limity. Jedině tak poznáte, zda je partner schopný s vámi táhnout za jeden provaz a zvládat krizové situace, nebo jestli na to budete sama.

Nabídněte kamarádce, že jí pohlídáte dítě!

Nenápadný test, zda by se váš partner osvědčil jako otec vašich budoucích dětí. Stačí si na jedno odpoledne půjčit dítě od kamarádky a sledovat jeho chování a reakce. Rozumí si s dítětem? Nebo se aspoň snaží? To je dobré znamení. Pokud dítě spíše ignoruje, možná potřebuje ještě čas. 

žádost o ruku při západu slunce

Přizvěte ho na pomoc s rekonstrukcí! 

Nic neprověří společný vztah více, než nákupy ve stavebninách a následná rekonstrukce, nebo aspoň malování bytu. Je potřeba spolupracovat i naslouchat, je potřeba společně řešit vzniklé problémy. Jestli váš partner projde i tímto testem, potom máte jistotu, že váš vztah má potenciál vydržet dlouhou dobu, za předpokladu, že oba budete chtít.