Zvířata

Zvířata v lese a na jeho okraji

Les je místem, které nás uklidňuje. Je v něm čisto, čerstvý vzduch, krásná zeleň a čisté vodní plochy. Tím nejúžasnějším, co les nabízí, jsou jeho zvuky a zároveň klid. Zpěv ptactva, zurčení potůčku je opravdovým balzámem pro duši. Chraňme lesy, jsou pro náš život důležité stejně jako zvířata, která ho obývají. V každém lese se nachází bezpočet zvířecích příbytků, jako jsou nory, doupata, hnízda ptáků i obydlí pro hmyz a plazy. Lesní zvířata všeobecně žijí buď pod zemí nebo na zemi. Z těch nejznámějších tvorů, které žijí v lese pod zemí, můžeme jmenovat lišku.

Les

Tato chlupatá šelma si své nory staví hluboko pod zemí. V létě se ve své noře chladí, v zimě se zde zahřívá. Východů má taková nora více, proto se stává bezpečným krytem pro lišku i její mláďata. Dalším odborníkem v hrabání podzemních nor je jezevec. Zatím co lišku na procházce v lese potkat můžeme, jezevce uvidíme spíše náhodně. V lese žijí zvířata, která si nestaví žádný pelech. Jejich domovem je celý rozsáhlý les či jeho kraje. Jedná se o srny, srnce, jeleny a laně, divoká prasata či zajíce. Tato zvířata spí na zemi a pokaždé někde jinde. Stačí jim, že si lehce odhrabou listí a vytvoří mělkou jamku, ve které spí.

Zvířata v lese - zajíc

Divočáci jsou přítulní tvorové, ale pouze ve svém druhu. Rádi spí pohromadě. My v případě, že potkáme v lese divoké prase s rodinkou, určitě se k němu nepůjdeme tulit. Spíše zachováme klid, nepřibližujeme se k nim a necháme jim prostor k odchodu. K lesu patří neodmyslitelně také ptactvo. Ptáci si své příbytky staví, co nejblíže k nebi. Obývají hnízda nebo dutiny stromů. Když budeme mít štěstí, uvidíme nebo spíše uslyšíme v lese datla nebo strakapouda. Zvuk zobáku, který naráží do kmenů stromu je typický a pozná ho každý. V lese žijí také sovy. V našich krajinách se nejčastěji vyskytuje puštík. Když sovu v lese potkáme, budeme mít opravdové štěstí.